Aktualności

Forbes Women i Lista „25 prawniczek w biznesie” które mają znaczący wpływ na polski biznes. Wyróżnienie mec. Agnieszki Krysik
14 października 2021 FORBES WOMEN w 5.wydaniu magazynu w 2021 r. opublikował po raz pierwszy Listę „25 prawniczek w biznesie”. Wśród nich wyróżniona została mec. Agnieszka Krysik.
Filantropia korporacyjna w CEE | konsultacje prowadzonego przez UN Global Compact Network Poland, Kantar Poland i Dentons w Polsce
4 października 2021 r. został opublikowany raport „Filantropia korporacyjna w Europie Środkowo-Wschodniej”. Mogą go Państwo pobrać z naszej strony w dwóch wersjach językowych.
Spotkanie Zespołu ds. definicji firmy rodzinnej | BCC dla Rodzinnych wraz z organizacjami na rzecz przedsiębiorców
7 września z inicjatywy Przewodniczącej Komisji BCC dla Rodzinnych i Komisji odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji przedsiębiorców i środowiska naukowego dotyczące oceny potrzeby jednolitej definicji firmy rodzinnej raz jej kształtu.
Kongres WKB – ZA NAMI KONGRES FIRM RODZINNYCH (2-3 września 2021)
Kongres był świetnym wydarzeniem do wymiany doświadczeń firm rodzinnych. Gratulujemy Organizatorowi. Podczas Kongresu wręczono nagrody „Promotor Przedsiębiorczości Rodzinnej” w dwóch kategoriach.
Definicje firmy rodzinnej
Choć od dekady spotykamy się z próbą zdefiniowania firmy rodzinnej, tak rodzinne przedsiębiorstwa nie doczekały się nadal definicji legalnej (ustawowej) firmy rodzinnej. W zasadzie nadal brakuje w obrocie jednolitej identyfikacji czym jest firma rodzinna.
Mediacja a rozwiązywanie sporów
Konflikt może powstać zawsze. I nie ma znaczenia bezpośrednia przyczyna. Źródeł konfliktu może być wiele. A zaczyna się od nieporozumień, odmiennych oczekiwań. I jak to w rodzinie niekiedy sposób porozumiewania jest daleki od skutecznego.
II Spotkanie Komisji BCC dla Rodzinnych pod przewodnictwem mec. Agnieszki Krysik
30 czerwca 2021 r. odbyło się II Spotkanie Komisji BCC dla Rodzinnych, Business Centre Club. Podczas spotkania dyskusja toczyła się w temacie projektu ustawy o fundacji rodzinnej, definicji firmy rodzinnej i korzyściach z jej powstania dla firm rodzinnych, filantropii i mediacji w procesach sukcesji.
Wydanie Periodyku Komisji BCC dla Rodzinnych
W drugim wydaniu biuletynu znajdziecie Państwo kilka słów o Nowym Polskim Ładzie, krótkie podsumowanie konsultacji i uzgodnień projektu ustawy o fundacji rodzinnej, ciekawe publikacje ekspertów BCC dotyczące zatrudnienia w firmach rodzinnych.
Komisja BCC dla Rodzinnych | konsultacje projektu ustawy o fundacji rodzinnej
Konsultacje Komisji BCC dla Rodzinnych po przewodnictwem mec. Agnieszki Krysik, projektu ustawy o fundacji trwały 30 dni i zakończyły się przygotowaniem stanowiska Komisji wraz z uwagami do projektu.
Kongres Dobrych Praktyk SN
Mec. Agnieszka Krysik była panelistką podczas Kongresu Dobrych Praktyk. W panelu dotyczącym Dlaczego e-wza wciąż są mało popularne? opowiadała o atrakcyjności rozwiązań technologicznych do zdalnych posiedzeń organów spółek.
Mediacja sposobem na skuteczną sukcesję w firmach rodzinnych?
O mediacji i polubownym rozwiązywaniu sporów w procesach sukcesji mówi się niewiele. Choć warto. Warto też stosować tę formułę w strukturyzacji sukcesyjnej.
Spotkanie konsultacyjne z MRPiT | Komisja BCC dla Rodzinnych
W trakcie trwających konsultacji publicznych projektu ustawy o fundacji rodzinnej, Komisja „BCC dla Rodzinnych” pod przewodnictwem mec. Agnieszki Krysik zorganizowała spotkanie konsultacyjne z udziałem Przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
KRYSIKLAW | konsultacje projektu ustawy o fundacji rodzinnej
Mec. Agnieszka Krysik uczestniczy od początku w pracach MRPiT nad kształtem projektu ustawy o fundacji rodzinnej. W ramach konsultacji publicznych projektu ustawy o fundacji rodzinnej Kancelaria przygotowała stanowisko i uwagi do projektu ustawy.
Firma czy Rodzina | Webinar, styczeń 2021 w BCC Academy
Holding czy fundacja? Jak Konstytucja Rodzinna może zapewnić przetrwanie firmie? To był temat styczniowego webinaru, który poprowadziła mec. Krysik w ramach BCC Academy.
Zgromadzenia.online | Spotkanie Komisji Legaltech przy OIRP Poznań
Mec. Agnieszka Krysik i Kamila Kurkowska poprowadziły prezentację Zgromadzenia.online podczas wydarzenia „Narzędzia Legal Tech pomocne w pracy radców prawnych”, które odbyło się 20 maja 2021 roku! To była przyjemność być obok takich ekspertów legaltech jak: Mikołaj Otmianowski, Katarzyna Abramowicz, Kamila Kurkowska, Michał Wawiórko, Jakub Barwaniec, Szymon Łajszczak.
Zgromadzenia.online | Szkolenie w OIRP Kraków, Wrocław, Białystok; ORA Warszawa
O zdalnych zgromadzenia każdych już słyszał. Ale nawet prawnicy mają z nimi kłopot. Nie tylko prawo ale i technologia wprowadzają wymogi. I fajnie gdy prawo i technologia idą w parze. O reżimie prawnym oraz technologicznym ujęciu platformy do zdalnych posiedzeń opowiadamy podczas szkoleń dla radców prawnych i adwokatów.
O Sukcesji i o fundacji | Spotkanie zorganizowane przez Kancelarię Radców Prawnych Piotr Kamiński Robert Kamiński sp. p.
Na zaproszenie Kancelarii Radców Prawnych Piotr Kamiński Robert Kamiński sp. p. i mec. Piotra Kamińskiego opowiedzieliśmy o założeniach polskiej fundacji rodzinnej. Mec. Krysik przedstawiła uwarunkowania prawne oraz przestrzeń do budowania fundacji prywatnej, rodzinnej w Polsce.
Członek kapituły Kongresu WKB – ZAPRASZAMY NA KONGRES FIRM RODZINNYCH (2-3 września 2021)
Mec. Agnieszka Krysik – Przewodnicząca Komisji BCC dla Rodzinnych, znalazła się w zaszczytnym gronie członków Kapituły Konkursu Promotor Przedsiębiorczości Rodzinnej.
Badanie oceny projektu ustawy o fundacji rodzinnej. Zapraszamy do udziału!
Komisja BCC dla Rodzinnych której przewodniczy mec. Agnieszka Krysik przygotowała badanie skierowane do przedsiębiorców, firm rodzinnych w przedmiocie oceny zaproponowanych rozwiązań w projekcie ustawy o fundacji rodzinnej. Jeżeli chcesz wyrazić swoją opinię wypełnij formularz.
Sukcesja: fundacja rodzinna coraz bliżej
Jeśli kalendarz legislacyjny zostanie utrzymany, firmy rodzinne i przedsiębiorcy strukturyzujący ich majątki będą od przyszłego roku mogli korzystać z polskiej fundacji rodzinnej, nie oglądając się na zagraniczne rozwiązania.
ROZMOWY BIZNES24. O projekcie ustawy o fundacji rodzinnej
Mec. Agnieszki Krysik, przewodnicząca Komisji BCC dla Rodzinnych komentuje opublikowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii projekt ustawy o fundacji rodzinnej. Wywiad poprowadził Marcin Dobrowolski.
Fundacja rodzinna nie będzie wehikułem optymalizacyjnym
Ruszyły konsultacje publiczne dotyczące ważnej z punktu widzenia sukcesji w firmach ustawy o fundacjach rodzinnych. Z projektu wynika, że wniesienie przez fundatora mienia do fundacji rodzinnej na fundusz operatywny będzie neutralne podatkowo.
Fundacje rodzinne. Trwają konsultacje publiczne projektu ustawy!
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało długo wyczekiwany projekt ustawy o fundacji rodzinnej. Trwają konsultacje publiczne projektu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o planowanym rozwiązaniu i czy jest dla Twojej firmy skontaktuj się z nami.
Zdalne zgromadzenia wspólników i symulacja e-zgromadzenia. OIRP Wrocław
20 marca odbył się webinar organizowany przez Komisję ds. Nowych Technologii i Transformacji Cyfrowej OIRP we Wrocławiu. Podczas szkolenia organizowanego dla radców prawnych mec. Agnieszka Krysik wraz z Kamilą Kurkowską (LT BOX) oraz mec. Michałem Skrzywankiem (Dotlaw) zaprezentowali ramy prawne dla zdalnych zgromadzeń wraz z prezentacją platformy od odbywania zdalnych zgromadzeń.
BCC dla Rodzinnych. Pierwsze wydanie Periodyka Rodzinnego BCC
Komisja BCC dla Rodzinnych pod przewodnictwem mec. Agnieszki Krysik wydała I wydanie Periodyka Rodzinnego BCC. Znajdziecie w nim Państwo ciekawe publikacje ekspertów BCC, którzy w swojej aktywności zawodowej towarzyszą firmom rodzinnym zarówno w bieżącej działalności, jak i w procesach sukcesji.
BCC Academy. Już za nami! Rodzina czy firma? Holding czy fundacja? Jak Konstytucja Rodzinna może zapewnić przetrwanie firmie?
Czwartek, 28 stycznia 2021 r. mec. Agnieszka Krysik poprowadziła warsztat omawiający różnicę w strukturyzacji sukcesyjnej opartej o holding rodzinny i fundację rodzinną.
Nowy Kamieniarz Firmy rodzinne w 2021 r. Warto zawalczyć o przyszłość firmy!
Jeżeli przedsiębiorcy chcą zapewnić funkcjonowanie firmy na wypadek nagłych zdarzeń, to powinni zdecydowanie podejmować decyzję o prawnym zabezpieczeniu. Zapraszamy do przeczytania całego tekstu mec. Agnieszki Krysik.
LegalTech Meet & Talk. Technologiczna odpowiedź dla zdalnych zgromadzeń
Odbyło się I wydarzenie z cyklu LegalTech Meet & Talk organizowane przez Komisję ds. Zagranicznych i LegalTech przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Rzeszowie. Na zaproszenie mec. Piotra Kamińskiego Przewodniczącego Komisji ds. Zagranicznych i LegalTech mec. Agnieszka Krysik wzięła udział w części dotyczącej prezentacji ram prawnych i narzędzi do odbywania zdalnych posiedzeń organów spółek.
Komisja „BCC dla Rodzinnych” z Przewodniczącą mec. Agnieszką Krysik
Business Centre Club z udziałem prezesa Marka Goliszewskiego powołał Komisję „BCC dla Rodzinnych” pod przewodnictwem mecenas Agnieszki Krysik, zaangażowanej od lat we wsparcie prawne firm rodzinnych, członkini i ekspertki BCC ds. sukcesji i przedsiębiorczości rodzinnej. Komisja „BCC dla Rodzinnych” to platforma integracji członków BCC – firm rodzinnych wspierany przez przedstawicieli firm członkowskich, ekspertów BCC prowadzących działalność doradczą, którzy posiadają wiedzę merytoryczną i doświadczenia we współpracy z firmami rodzinnymi.
Fundacja rodzinna zadba o integralność majątku
Trzydzieści lat albo i więcej – tyle zajęło polskim przedsiębiorcom dojście do majątku, który chcieliby pozostawić w rękach rodziny na pokolenia. Ale jak to zrobić, żeby przekazać go kolejnemu pokoleniu i jednocześnie, żeby to kolejne pokolenie zadbało o majątek tak jak ci, którzy go tworzyli? By nie myśleli jedynie w korzyściach ekonomicznych, ale o przyjemności i trudach budowania biznesu. Jak poprowadzić sukcesję, by dzieci nie roztrwoniły majątku i wysiłku, i marzeń właścicieli, pracowników i partnerów biznesowych? Jak zaplanować sukcesję by rodzina nie weszła w kolejny konflikt? Jak zadbać o resztkę relacji wśród najbliższych?
Czy Covid-19 wpłynie na procesy sukcesji w firmach rodzinnych?
Wzrost liczy zakażeń zwiększył aktywność przedsiębiorców w poszukiwaniu rozwiązań co do prowadzonych biznesów i strukturyzacji własności. W wielu firmach właściciele czekają na uchwalenie ustawy o fundacji rodzinnej. Firmy rodzinne od kilku lat oprócz typowych wyzwań gospodarczych w większości borykają się z wyzwaniem przeprowadzenia zmiany pokoleniowej tak, by ograniczyć ryzyko konfliktów rodzinnych i ich wpływu na firmę. Proces jest wielowątkowy i choć w dużej mierze sprowadza się do działań prawnych, stoi za nim głównie element emocjonalny i trudność w rozdzieleniu emocji od działań biznesowych. W takiej konfiguracji firma staje się członkiem rodziny. Z perspektywy założyciela powstaje swoisty konflikt pomiędzy dobrem firmy, własnymi marzeniami a dobrem dzieci, współmałżonka, rodzica.
Zgromadzenia.online
Zgromadzenia.online to portal mówiący o zdalnych zgromadzeniach, gdzie prezentujemy platformę technologiczną do organizacji e-zgromadzeń. Jeżeli odpowiadasz za skuteczność posiedzeń organów w swojej spółce i wiesz, że narzędzie z którego korzystasz nie spełnia oczekiwań. Jeżeli nadal łączysz różne formuły technologiczne by w efekcie sporządzić protokół z przebiegu zgromadzenia, zgromadzić dowody zawiadomień, uczestniczenia i oddania głosu to skontaktuj się z nami i umów się na demo Platformy i wejdź na portal www.zgromadzenia.online.
BCC Academy zaprasza: zgromadzenia.online czyli jak odbyć zdalne zgromadzenia w czasie COVID. Nowe prawo a praktyka
Pandemia ograniczyła możliwości przemieszczania się i dostępność środków transportu międzynarodowego, co w wielu przypadkach przełożyło się na częstotliwość i terminowość posiedzeń organów w spółkach, w niektórych również na ich prawidłowość i – co ważne – skuteczność. I o ile jednorazowe przesunięcia nie zakłócają funkcjonowania firmy o tyle dłuższe trudności w odbywaniu posiedzeń mogą istotnie wpłynąć na prawidłowość wielu czynności i decyzji w spółce (zmiany osobowe, zatwierdzenie sprawozdań, kluczowe decyzje). Od wiosny 2020 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące organizacji zdalnych posiedzeń i zgromadzeń w spółkach. Czy posiedzenia organów prowadzone przy wykorzystywaniu komunikatorów społecznościowych zapewniają ważność podjętych uchwał? Jak złe praktyki mogą wpłynąć na bezpieczeństwo firmy?
Jak organy spółek mogą podejmować decyzje online?
Pandemia ograniczyła możliwości przemieszczania się, co wpłynęło na częstotliwość i terminowość posiedzeń organów spółek. Przy zastosowaniu technologii można jednak przeprowadzić je zdalnie. Korzystanie z technologii spotykamy we wszystkich obszarach aktywności zawodowej i biznesowej, począwszy od szkoleń, kongresów, konferencji rządowych, lekcji szkolnych i akademickich, świadczeń opieki zdrowotnej, komunikacji z sądami, administracją – aż po sformalizowane zebrania organów spółek, stowarzyszeń, fundacji, samorządów branżowych, zawodowych. Niektóre gromadzą kilka a inne kilkaset i więcej uczestników. Jak technologia i prawo umożliwiają odbycie e-zgromadzeń.
Fundacja rodzinna w sukcesji
Ministerstwo Rozwoju zapowiada – po wielomiesięcznych pracach – proces legislacyjny dotyczący Fundacji Rodzinnej. Dzisiaj, 29 września 2020 odbyliśmy – przy wykorzystaniu środków komunikacji w czasie rzeczywistym – spotkanie omawiające założenia planowanego projektu ustawy. Czy fundacja rodzinna stanie się narzędziem zapewniającym integralność majątku rodzinnego i praw do firmy rodzinnej? Czy zabezpieczy przed rozdrobnieniem i ograniczy konflikty i ich wpływ na firmę?
Holding w firmach rodzinnych
Planowane zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych mają za zadanie uporządkowanie istniejących relacji między podmiotami w grupie oraz podkreślenie i wzmocnienie charakteru funkcji, jaką sprawuje podmiot dominujący, zarządy realizujące strategię grupy i beneficjentów po stronie właścicieli oraz organ nadzoru. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem mec. Agnieszki Krysik opublikowanym 23 września 2020 r. w Rzeczpospolita.
KRYSIKLAW członkiem BCC
Od sierpnia 2020 KRYSIKLAW jest członkiem BCC, organizacji która od dekad wspiera polską rodzimą przedsiębiorczość. Wierzymy, że będąc aktywnym członkiem dołożymy cegiełkę w budowę i rozwój gospodarki, a wymiana doświadczeń przełoży się na dobra legislację i wyzwania, które przed nami stoją. Bo razem można więcej.
Tarcza antykryzysowa dla prywatnego inwestora
Niektórzy przedsiębiorcy już zdecydowali się na finansowe wsparcie zewnętrzne. Część korzysta z kapitału zapasowego, o ile posiada płynne środki na rachunku, inni otrzymują dokapitalizowanie od właścicieli. Powstaje pytanie: na jak długo wystarczy im własnego kapitału? Przeczytaj artykuł Agnieszki Krysik w Rzeczpospolitej.
Agnieszka Krysik o Fundacji Women In Law w CEE LEGAL MATTERS
Agnieszka Krysik (Przewodnicząca Rady Fundacji http://www.womeninlaw.pl ) o Fundacji Women In Law w magazynie CEE LEGAL MATTERS. Artykuł ukazał się 29 maja 2020 r.
E-zgromadzenie w polskim systemie prawnym?
Pojawienie się ograniczeń wynikających z pandemii wirusa SARS – COVID19 pokazało ogromną potrzebę umożliwienia wielu spółkom i ich organom odbywania posiedzeń i podejmowania uchwał za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Potrzeby te zauważono nie tylko w spółkach kapitałowych, ale również w fundacjach, funduszach inwestycyjnych oraz stowarzyszeniach. Artykuł ukazał się w wydaniu maj/czerwiec 2020 r.

WZA w czasie pandemii. E-zgromadzenia
Rozmowa Romana Młodkowskiego z Agnieszką Krysik nt. WZA w czasie pandemii oraz e-zgromadzeń, która ukazała się w telewizji BIZNES 24 7 kwietnia 2020.
Przedsiębiorczość rodzinna w 2020 r.
Przedsiębiorczość rodzinna w 2020 r. i jej wyzwania, oczami sprzed pandemii. Jak wiele zweryfikują kolejne miesiące? Artykuł ukazał się w wydaniu marzec/kwiecień 2020 r.
Czy rodzina daje firmie przewagę?
Firmy rodzinne wyróżniają się na tle prywatnej przedsiębiorczości tym, że budują długoterminowe przedsięwzięcia gospodarcze, że czynnik rodzinny jest większy niż w typowym prywatnym biznesie, i tym, że cechują je indywidualne wartości. Artykuł ukazał się w styczniu 2020 w magazynie Forbes.
Firmy rodzinne, czyli kolejne rozdania
Fundacja rodzinna nie powinna być rozwiązaniem wprowadzonym tymczasowo, po to by zagospodarować jedynie aktualną potrzebę w gospodarce. Powinna ona zapewnić wielopokoleniowość czynnika rodzinnego w firmie rodzinnej, dla członków rodziny założyciela, fundatora i zabezpieczać prawa beneficjentów. Artykuł ukazał się 17 stycznia 2020 w dzienniku Rzeczpospolita.
Od rodzinnych fundacji do odpowiedzialnego biznesu
Firmy rodzinne pokazują rodzinność na kilka sposobów. Za nią stoją wartości rodzinne, na których opiera się rodzina, firma i organizacja. Tak więc ten biznes to odpowiedzialność – za przyszłość firmy oraz za środowisko, które otacza firmę rodzinną. Artykuł ukazał się 5 lipca 2019 w dzienniku Rzeczpospolita.
Jak przekazać gospodarstwo?
Rolnictwo jest szczególnym obszarem polskiej przedsiębiorczości, których w ciągu trzech minionych dekad przeszedł głęboką transformację. Nasze gospodarstwa poddały się gruntownej modernizacji związanej także z członkostwem w UE i dostępem do oferowanych w jej ramach programów wsparcia. Niestety, właściciele tych gospodarstw zmuszeni są funkcjonować we wciąż niezmodernizowanym otoczeniu prawnym, które nieszczególnie sprzyja kontynuacji działalności rolniczej przez nowe pokolenia. Artykuł ukazał się w magazynie Farmer w maju 2018.