Aktualności

Jaką rolę pełni fundacja rodzinna? – Agnieszka Krysik w webinarze PARP
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła grudzień od zorganizowania internetowego spotkania poświęconego fundacji rodzinnej. Jedną z prelegentek była mec. Agnieszka Krysik, właścicielka KRYSIKLAW i członek zarządu Fundacji Rodzinnej Irena Eris.
Pilates, kręgle i najlepsze prawniczki w biznesie
Prawo, SPA i pilates – w listopadowy weekend (16 – 18 listopada) laureatki forbesowej listy „25 najlepszych prawniczek w biznesie” spotkały się w hotelu SPA Dr Irena Eris pod Ostródą. Uczestniczki wyjazdu to panie, które pojawiły się w gronie najlepszych prawniczek w biznesie, wyłonione w trzech edycjach plebiscytu magazynu „Forbes”.
100 stron o fundacji rodzinnej – MRiT wydało podręcznik
W efekcie współpracy kilkanaściorga prawników i prawniczek z Ministerstwem Rozwoju i Technologii ukazał się podręcznik opowiadający o fundacji rodzinnej.
„Biznes na pokolenia – sukcesja firm w Polsce” – mec. Krysik na konferencji „Biznes na pokolenia – sukcesja firm w Polsce”
Pięć lat obowiązywania ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i pół roku ustawy o fundacji rodzinnej przedsiębiorcy,prawnicy, doradcy podatkowi i sukcesyjni podsumowali debatą.
Komentarz do ustawy o fundacji rodzinnej dostępny również w formie papierowej
W sierpniu 2023 r. nakładem wydawnictwa C.H. Beck w internetowym systemie informacji prawnej Legalis ukazał się komentarz do ustawy o fundacji rodzinnej, którego autorką jest mec. Agnieszka Krysik.
O Fundacji Rodzinnej w „Temidium” – czasopiśmie radców prawnych
Fundacja rodzinna, choć praktykowana od maja ’23, nadal pozostawia wiele pytań. Dla środowiska prawniczego jest nowym zagadnieniem, o którym warto mówić i pisać.
Operator Fundacji Rodzinnej
Fundacja rodzinna jest narzędziem w sukcesji mienia. Nie jest kolejnym zwykłym bytem, który ma generować koszty działalności, czy być wyłącznie wehikułem inwestycyjnym czy optymalizacji podatkowej. Fundacja rodzinna z tych właśnie powodów nie będzie rozwiązaniem dla każdego.
Komentarz do Ustawy o fundacji rodzinnej w systemie Legalis
Od sierpnia w systemie informacji prawnej Legalis wydawnictwa C. H. Beck dostępny jest komentarz do Ustawy o fundacji rodzinnej autorstwa mec. Agnieszka Krysik, założycielki KRYSIKLAW, uczestniczki prac w Ministerstwie Rozwoju i Technologii nad projektem ustawy.
Rejestr fundacji rodzinnych już działa!
Niemal dokładnie dwa miesiące od wejścia w życie Ustawy o fundacji rodzinnej pojawiają się pierwsze postanowienia o uwzględnieniu wniosku o wpis do rejestru fundacji rodzinnych. Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim pod koniec lipca dokonał pierwszych rejestracji.
SUKCESja w debacie „Rzeczpospolitej”
Przedsiębiorcy, eksperci sukcesyjni, przedstawiciele strony społecznej i Ministerstwa Rozwoju i Technologii dyskutowali na temat sukcesji w firmach rodzinnych podczas debaty zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą”.
„BCC dla Rodzinnych” – spotkanie komisji w Antoniach pod Ostrołęką
Kolejne spotkanie Komisji „BCC dla Rodzinnych” Business Centre Club miało miejsce w siedzibie A-Z Color – firmy rodzinnej państwa Elżbiety i Andrzeja Zecerów.
KRYSIKLAW na Kongresie Firm Rodzinnych we Wrocławiu
We wrocławskiej Hali Stulecia odbyła się szósta edycja kongresu, zorganizowana pod patronatem BCC przez Centrum Biznesu Rodzinnego Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu i prof. WSB, dr hab. Krzysztof Safina, inicjatora wydarzenia.
Konferencja – fundacje rodzinne na Akademii Leona Koźmińskiego
Wspólnie z Koźminski University zapraszamy na konferencję “Fundacja rodzinna w praktyce. Skuteczne zarządzanie majątkiem vs dziedziczenie i sukcesja“.
Fundacja Rodzinna w pigułce
Dzielimy się wiedzą o fundacji rodzinnej! Pragniemy przedstawić Państwu przygotowaną przez kancelarię KRYSIKLAW prezentację, w której w syntetyczny sposób przedstawiamy podstawowe i niezbędne informacje na temat fundacji rodzinnej.
Szkolimy radców i adwokatów z Ustawy o fundacji rodzinnej
Kancelaria KRYSIKLAW nawiązała współpracę z samorządem prawniczym. Wspólnie z okręgowymi izbami adwokackimi i radcowskimi prowadzimy cykl szkoleń na temat fundacji rodzinnej w Polsce jako nowego instrumentu prawnego stworzonego w celu sukcesji majątku. Mec. Agnieszka Krysik przeszkoliła już kilkuset prawników z Krakowa, Bielska-Białej, Kalisza, Szczecina czy Białegostoku.
O fundacji rodzinnej i operatorze fundacji w „Rzeczpospolitej”
Fundator podejmując decyzję o powołaniu fundacji powinien wiedzieć, że podatki mogą się zmieniać, ale nadrzędne jest, by mienie zarządzane przez fundację stanowiło majątek rodzinny na pokolenia. Powołanie fundacji rodzinnej musi służyć celowi sukcesyjnemu. To jej podstawowe i kluczowe zadanie.
Kto skorzysta z fundacji rodzinnej? Publikacja w miesięczniku „My Company Polska”
Choć nazwa ustawy „o fundacji rodzinnej” może sugerować, że jest to rozwiązanie dla firm rodzinnych, tak takiego rygoru nie ustanawia. O tym kto może skorzystać z fundacji rodzinnej i co powinno być celem powołania fundacji przeczytają Państwo w artykule mec. Agnieszki Krysik opublikowanym miesięczniku „My Company Polska”.
Spotkanie Komisji BCC dla Rodzinnych w PROTECH
Definicja firmy rodzinnej, potrzeba cyklicznych badań statystycznych tych firm przez GUS i związanej z tym inicjatywie Zespołu ds. definicji firmy rodzinnej to tematy, które zdominowały marcowe spotkanie Komisji „BCC dla Rodzinnych”. Tym razem obradowaliśmy w siedzibie firmy PROTECH – rodzinnego przedsiębiorstwa, które niedawno przeszło proces pierwszej sukcesji.
Obowiązek zgody KOWR
Pomimo uzgodnień na etapie konsultacji społecznych projektu ustawy w projekcie skierowanym do Sejmu i tak przyjętym 14 grudnia 2022 r. pozostał obowiązek zgody KOWR na nabycie przez fundację rodzinę nieruchomości rolnych, udziałów, akcji w spółkach posiadających nieruchomości rolne, również przy zmianie wspólników w spółkach osobowych – tłumaczy Agnieszka Krysik, radca prawny i przewodnicząca Komisji BCC dla Rodzinnych.
Fundacja rodzinna – w prasie
O fundacji rodzinnej w wypowiedziach mec. Agnieszka Krysik.
Wzory dokumentów sukcesyjnych SUKCESja w praktyce
Dla firm rodzinnych planujących sukcesję przygotowaliśmy ofertę wzorów dokumentów sukcesyjnych. Znajdziecie w niej Państwo dokumenty, które przyjmowane są w sukcesji, oraz te które poprowadzą Państwa przez proces sukcesji.
Ustawa o fundacji rodzinnej
14 grudnia 2022 r. Sejm RP przyjął ustawę o fundacji rodzinnej. Po kilku latach prac nad projektem ustawy jesteśmy krok do przodu. Jest to szczególnie ważna informacja dla tych przedsiębiorców którzy czekają na fundację by przeprowadzić proces sukcesji.
„Nowy Kamieniarz”
W listopadowo-grudniowym numerze „Nowego Kamieniarza” ukazał się artykuł autorstwa mec. Agnieszki Krysik dotyczący wpływu dziedziczenia firm na ich wielopokoleniowość. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem.
Projekt ustawy o fundacji rodzinnej trafił do Sejmu!
23 listopada do Sejmu wpłynął projekt ustawy dotyczący fundacji rodzinnych. Zarejestrowano go pod numerem druku 2798 i skierowano do pierwszego czytania. Projekt zawiera szereg zmian, które poprawią otoczenie prawne sukcesji rodzinnych przedsiębiorstw.
Posiedzenie Komisji BCC dla Rodzinnych
W trójmiejskiej siedzibie firmy członkowskiej Business Centre Clubu Trefl S. A. 17 listopada odbyło się spotkanie Komisji BCC dla Rodzinnych, podczas którego dyskutowano o nowym projekcie ustawy o fundacji rodzinnej.
“Business Insider”
„Przyjęcie tej ustawy to istotny element przestrzeni politycznej” – twierdzi cytowana w „Business Insider” mec. Agnieszka Krysik. Jak dodaje: „Projekt po latach prac nad nim, po miesiącach czekania od skierowania do konsultacji, ujrzał jednak światło na Komitecie Stałym Rady Ministrów, a to dobry prognostyk.
Do podziału majątku w firmie rodzinnej lepiej przygotować się zawczasu
Do podziału majątku w firmie rodzinnej lepiej przygotować się zawczasu. Gdy oboje małżonkowie zaangażowani są w biznes operacyjnie, mają wiedzę o składnikach majątkowych.
“Ja prawniczka” – konferencja fundacji Women in Law
Pod koniec października przy alei Armii Ludowej, w siedzibie EY Academy odbyła się konferencja zorganizowana przez fundację Women in Law.
O fundacji rodzinnej w Senacie
Senatorzy spotkali się z przedstawicielami firm rodzinnych 30 września 2022 roku podczas posiedzenia Senackiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju. Referaty wprowadzające wygłosiła mec. Agnieszka Krysik i prof. Adam Mariański. „Wprowadzenie ustawy o fundacjach rodzinnych jest w interesie zarówno firm rodzinnych, jak i polskiej gospodarki.
Fundacje rodzinne w Senacie RP
Dlaczego w Polsce nie ma jeszcze fundacji rodzinnych? 30 września 2022 w Senacie RP odbędzie się spotkanie poświęcone fundacji rodzinnej. Na spotkanie zaprasza Przewodniczący Senackiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju senator Krzysztof Kwiatkowski.
Dziedziczenie – jak zabezpieczyć firmę?
Dziedziczenie – jak zabezpieczyć firmę? Testament to forma planowanego rozrządzenia posiadanym majątkiem, według woli spadkodawcy. Wykorzystując zapis windykacyjny może on zdecydować, że określone osoby otrzymają po jego śmierci wskazane składniki majątkowe, co ułatwi im kontynuowanie biznesu.
Wywiad z PROTECH
PROTECH to firma rodzinna, prowadzona już przed drugie pokolenie. O jej sukcesie, drodze sukcesji i wyzwaniach rozmawiała mec. Agneiszka Krysik z Prezesem Zarządu, sukcesorem i współwłaścicielem Grzegorzem Krupnik.
Nowy Kamieniarz 4/2022
W 4 wydaniu Nowego Kamieniarza znajdziecie Państwo artykuł mec. Agnieszki Krysik na temat sukcesji w małych firmach rodzinnych. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się!
Women in Law – spotkanie społeczności programu mentoringowego Fundacji Women in Law
Za nami kolejne spotkanie w ramach III edycji programu mentoringowego. Podczas tego spotkania mieliśmy przyjemność wysłuchać o mentoringu – „Mentoring z perspektywy” – rozmowa z Anną Frankowską i Iwoną Her z kancelarii Rymarz Zdort.
Sukcesja przedsiębiorstwa osoby fizycznej (JDG)
23 czerwca 2022 r. odbyło się spotkanie Zespołu do spraw Doskonalenia Regulacji Gospodarczych organizowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii pod przewodnictwem pani Minister Kamili Król, Podsekretarz Stanu, w którym udział wzięła mec. Agnieszka Krysik – Przewodnicząca Komisji BCC dla Rodzinnych.
Spotkanie Komisji BCC dla Rodzinnych
Tym razem spotkaliśmy się gościnnie we Wrocławiu a naszym gospodarzem był Wojciech Wróbel, współwłaściciel firmy rodzinnej GRUPA WRÓBEL, dealera marki motoryzacyjnej Mercedes – Benz.
Kongres Firm Rodzinnych organizowany przez WSB we Wrocławiu
Konkurs Promotor Przedsiębiorczości Rodzinnej 2022 organizowany z inicjatywy prof. Krzysztofa Safina przez Centrum Biznesu Rodzinnego Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu rozstrzygnięty!
Komentarz do Kodeksu Spółek Handlowych
Już w sprzedaży 4. wydanie Komentarza do Kodeksu Spółek Handlowych pod red. Z. Jara i Wydawnictwa CH BECK, którego współautorką jest mec. Agnieszka Krysik. Mecenas Krysik od 2009 r. komentuje przepisy ustawy dotyczące rady nadzorczej i walnego zgromadzenia spółki akcyjnej.
Fundacja rodzinna – Spotkanie w Sejmie RP
19 maja 2022 r. odbyło się w Sejmie spotkanie poświęcone pracom nad projektem ustawy o fundacji rodzinnej. Spotkaniu przeowdniczył poseł Bartłomiej Wróblewski.
Zgromadzenia.online
W dniu 11 maja w ramach LT BOX, wraz z Kamilą Kurkowską przeprowadziliśmy webinar poświęcony tematyce zdalnych walnych.
Definicja FIRMY RODZINNEJ – prace Zespołu ds. definicji firmy rodzinnej
Zespół ds. definicji firmy rodzinnej powstały z inicjatywy mec. Agnieszki Krysik i komisji BCC dla Rodzinnych składa pismo do Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego o włączenie do badań statystyki publicznej firm rodzinnych.
Spotkanie Komisji BCC dla Rodzinnych / grudzień 2021
Na początku grudnia 2021 r. odbyło się po raz pierwszy na żywo spotkanie Komisji BCC dla Rodzinnych, której przewodniczy mec. Agnieszka Krysik.
Spotkanie z prof. Andrzejem Blikle i wręczenie nagrody Promotor Przedsiębiorczości Rodzinnej
16 listopada 2021 w BCC odbyło się spotkanie poświęcone wręczeniu nagrody Laureatowi – Konkursu Promotor Przedsiębiorczości Rodzinnej, organizowanego z inicjatywy Centrum Biznesu Rodzinnego Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu i prof. Krzysztofa Safina, Dyrektora Centrum Biznesu Rodzinnego WSB– prof. Andrzejowi Blikle. Wśród członków kapituły była mec. Agnieszka Krysik – Przewodnicząca Komisji BCC dla Rodzinnych.
Zgromadzenia.online
W 2022 r. terminy przygotowania sprawozdań finansowych oraz ich zatwierdzenie uległy przedłużeniu. Coraz bardziej atrakcyjna wśród spółek kapitałowych w tym spółek publicznych jest formuła zdalnego uczestniczenia w zgromadzeniu.
Forbes Women i Lista „25 prawniczek w biznesie” które mają znaczący wpływ na polski biznes. Wyróżnienie mec. Agnieszki Krysik
14 października 2021 FORBES WOMEN w 5.wydaniu magazynu w 2021 r. opublikował po raz pierwszy Listę „25 prawniczek w biznesie”. Wśród nich wyróżniona została mec. Agnieszka Krysik.
Filantropia korporacyjna w CEE | konsultacje prowadzonego przez UN Global Compact Network Poland, Kantar Poland i Dentons w Polsce
4 października 2021 r. został opublikowany raport „Filantropia korporacyjna w Europie Środkowo-Wschodniej”. Mogą go Państwo pobrać z naszej strony w dwóch wersjach językowych.
Spotkanie Zespołu ds. definicji firmy rodzinnej | BCC dla Rodzinnych wraz z organizacjami na rzecz przedsiębiorców
7 września z inicjatywy Przewodniczącej Komisji BCC dla Rodzinnych i Komisji odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji przedsiębiorców i środowiska naukowego dotyczące oceny potrzeby jednolitej definicji firmy rodzinnej raz jej kształtu.
Kongres WKB – ZA NAMI KONGRES FIRM RODZINNYCH (2-3 września 2021)
Kongres był świetnym wydarzeniem do wymiany doświadczeń firm rodzinnych. Gratulujemy Organizatorowi. Podczas Kongresu wręczono nagrody „Promotor Przedsiębiorczości Rodzinnej” w dwóch kategoriach.
Definicje firmy rodzinnej
Choć od dekady spotykamy się z próbą zdefiniowania firmy rodzinnej, tak rodzinne przedsiębiorstwa nie doczekały się nadal definicji legalnej (ustawowej) firmy rodzinnej. W zasadzie nadal brakuje w obrocie jednolitej identyfikacji czym jest firma rodzinna.
Mediacja a rozwiązywanie sporów
Konflikt może powstać zawsze. I nie ma znaczenia bezpośrednia przyczyna. Źródeł konfliktu może być wiele. A zaczyna się od nieporozumień, odmiennych oczekiwań. I jak to w rodzinie niekiedy sposób porozumiewania jest daleki od skutecznego.
II Spotkanie Komisji BCC dla Rodzinnych pod przewodnictwem mec. Agnieszki Krysik
30 czerwca 2021 r. odbyło się II Spotkanie Komisji BCC dla Rodzinnych, Business Centre Club. Podczas spotkania dyskusja toczyła się w temacie projektu ustawy o fundacji rodzinnej, definicji firmy rodzinnej i korzyściach z jej powstania dla firm rodzinnych, filantropii i mediacji w procesach sukcesji.
Wydanie Periodyku Komisji BCC dla Rodzinnych
W drugim wydaniu biuletynu znajdziecie Państwo kilka słów o Nowym Polskim Ładzie, krótkie podsumowanie konsultacji i uzgodnień projektu ustawy o fundacji rodzinnej, ciekawe publikacje ekspertów BCC dotyczące zatrudnienia w firmach rodzinnych.
Komisja BCC dla Rodzinnych | konsultacje projektu ustawy o fundacji rodzinnej
Konsultacje Komisji BCC dla Rodzinnych po przewodnictwem mec. Agnieszki Krysik, projektu ustawy o fundacji trwały 30 dni i zakończyły się przygotowaniem stanowiska Komisji wraz z uwagami do projektu.
Kongres Dobrych Praktyk SN
Mec. Agnieszka Krysik była panelistką podczas Kongresu Dobrych Praktyk. W panelu dotyczącym Dlaczego e-wza wciąż są mało popularne? opowiadała o atrakcyjności rozwiązań technologicznych do zdalnych posiedzeń organów spółek.
Mediacja sposobem na skuteczną sukcesję w firmach rodzinnych?
O mediacji i polubownym rozwiązywaniu sporów w procesach sukcesji mówi się niewiele. Choć warto. Warto też stosować tę formułę w strukturyzacji sukcesyjnej.
Spotkanie konsultacyjne z MRPiT | Komisja BCC dla Rodzinnych
W trakcie trwających konsultacji publicznych projektu ustawy o fundacji rodzinnej, Komisja „BCC dla Rodzinnych” pod przewodnictwem mec. Agnieszki Krysik zorganizowała spotkanie konsultacyjne z udziałem Przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
KRYSIKLAW | konsultacje projektu ustawy o fundacji rodzinnej
Mec. Agnieszka Krysik uczestniczy od początku w pracach MRPiT nad kształtem projektu ustawy o fundacji rodzinnej. W ramach konsultacji publicznych projektu ustawy o fundacji rodzinnej Kancelaria przygotowała stanowisko i uwagi do projektu ustawy.
Firma czy Rodzina | Webinar, styczeń 2021 w BCC Academy
Holding czy fundacja? Jak Konstytucja Rodzinna może zapewnić przetrwanie firmie? To był temat styczniowego webinaru, który poprowadziła mec. Krysik w ramach BCC Academy.
Zgromadzenia.online | Spotkanie Komisji Legaltech przy OIRP Poznań
Mec. Agnieszka Krysik i Kamila Kurkowska poprowadziły prezentację Zgromadzenia.online podczas wydarzenia „Narzędzia Legal Tech pomocne w pracy radców prawnych”, które odbyło się 20 maja 2021 roku! To była przyjemność być obok takich ekspertów legaltech jak: Mikołaj Otmianowski, Katarzyna Abramowicz, Kamila Kurkowska, Michał Wawiórko, Jakub Barwaniec, Szymon Łajszczak.
Zgromadzenia.online | Szkolenie w OIRP Kraków, Wrocław, Białystok; ORA Warszawa
O zdalnych zgromadzenia każdych już słyszał. Ale nawet prawnicy mają z nimi kłopot. Nie tylko prawo ale i technologia wprowadzają wymogi. I fajnie gdy prawo i technologia idą w parze. O reżimie prawnym oraz technologicznym ujęciu platformy do zdalnych posiedzeń opowiadamy podczas szkoleń dla radców prawnych i adwokatów.
O Sukcesji i o fundacji | Spotkanie zorganizowane przez Kancelarię Radców Prawnych Piotr Kamiński Robert Kamiński sp. p.
Na zaproszenie Kancelarii Radców Prawnych Piotr Kamiński Robert Kamiński sp. p. i mec. Piotra Kamińskiego opowiedzieliśmy o założeniach polskiej fundacji rodzinnej. Mec. Krysik przedstawiła uwarunkowania prawne oraz przestrzeń do budowania fundacji prywatnej, rodzinnej w Polsce.
Członek kapituły Kongresu WKB – ZAPRASZAMY NA KONGRES FIRM RODZINNYCH (2-3 września 2021)
Mec. Agnieszka Krysik – Przewodnicząca Komisji BCC dla Rodzinnych, znalazła się w zaszczytnym gronie członków Kapituły Konkursu Promotor Przedsiębiorczości Rodzinnej.
Badanie oceny projektu ustawy o fundacji rodzinnej. Zapraszamy do udziału!
Komisja BCC dla Rodzinnych której przewodniczy mec. Agnieszka Krysik przygotowała badanie skierowane do przedsiębiorców, firm rodzinnych w przedmiocie oceny zaproponowanych rozwiązań w projekcie ustawy o fundacji rodzinnej. Jeżeli chcesz wyrazić swoją opinię wypełnij formularz.
Sukcesja: fundacja rodzinna coraz bliżej
Jeśli kalendarz legislacyjny zostanie utrzymany, firmy rodzinne i przedsiębiorcy strukturyzujący ich majątki będą od przyszłego roku mogli korzystać z polskiej fundacji rodzinnej, nie oglądając się na zagraniczne rozwiązania.
ROZMOWY BIZNES24. O projekcie ustawy o fundacji rodzinnej
Mec. Agnieszki Krysik, przewodnicząca Komisji BCC dla Rodzinnych komentuje opublikowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii projekt ustawy o fundacji rodzinnej. Wywiad poprowadził Marcin Dobrowolski.
Fundacja rodzinna nie będzie wehikułem optymalizacyjnym
Ruszyły konsultacje publiczne dotyczące ważnej z punktu widzenia sukcesji w firmach ustawy o fundacjach rodzinnych. Z projektu wynika, że wniesienie przez fundatora mienia do fundacji rodzinnej na fundusz operatywny będzie neutralne podatkowo.
Fundacje rodzinne. Trwają konsultacje publiczne projektu ustawy!
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało długo wyczekiwany projekt ustawy o fundacji rodzinnej. Trwają konsultacje publiczne projektu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o planowanym rozwiązaniu i czy jest dla Twojej firmy skontaktuj się z nami.
Zdalne zgromadzenia wspólników i symulacja e-zgromadzenia. OIRP Wrocław
20 marca odbył się webinar organizowany przez Komisję ds. Nowych Technologii i Transformacji Cyfrowej OIRP we Wrocławiu. Podczas szkolenia organizowanego dla radców prawnych mec. Agnieszka Krysik wraz z Kamilą Kurkowską (LT BOX) oraz mec. Michałem Skrzywankiem (Dotlaw) zaprezentowali ramy prawne dla zdalnych zgromadzeń wraz z prezentacją platformy od odbywania zdalnych zgromadzeń.
BCC dla Rodzinnych. Pierwsze wydanie Periodyka Rodzinnego BCC
Komisja BCC dla Rodzinnych pod przewodnictwem mec. Agnieszki Krysik wydała I wydanie Periodyka Rodzinnego BCC. Znajdziecie w nim Państwo ciekawe publikacje ekspertów BCC, którzy w swojej aktywności zawodowej towarzyszą firmom rodzinnym zarówno w bieżącej działalności, jak i w procesach sukcesji.
BCC Academy. Już za nami! Rodzina czy firma? Holding czy fundacja? Jak Konstytucja Rodzinna może zapewnić przetrwanie firmie?
Czwartek, 28 stycznia 2021 r. mec. Agnieszka Krysik poprowadziła warsztat omawiający różnicę w strukturyzacji sukcesyjnej opartej o holding rodzinny i fundację rodzinną.
Nowy Kamieniarz Firmy rodzinne w 2021 r. Warto zawalczyć o przyszłość firmy!
Jeżeli przedsiębiorcy chcą zapewnić funkcjonowanie firmy na wypadek nagłych zdarzeń, to powinni zdecydowanie podejmować decyzję o prawnym zabezpieczeniu. Zapraszamy do przeczytania całego tekstu mec. Agnieszki Krysik.
LegalTech Meet & Talk. Technologiczna odpowiedź dla zdalnych zgromadzeń
Odbyło się I wydarzenie z cyklu LegalTech Meet & Talk organizowane przez Komisję ds. Zagranicznych i LegalTech przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Rzeszowie. Na zaproszenie mec. Piotra Kamińskiego Przewodniczącego Komisji ds. Zagranicznych i LegalTech mec. Agnieszka Krysik wzięła udział w części dotyczącej prezentacji ram prawnych i narzędzi do odbywania zdalnych posiedzeń organów spółek.
Komisja „BCC dla Rodzinnych” z Przewodniczącą mec. Agnieszką Krysik
Business Centre Club z udziałem prezesa Marka Goliszewskiego powołał Komisję „BCC dla Rodzinnych” pod przewodnictwem mecenas Agnieszki Krysik, zaangażowanej od lat we wsparcie prawne firm rodzinnych, członkini i ekspertki BCC ds. sukcesji i przedsiębiorczości rodzinnej. Komisja „BCC dla Rodzinnych” to platforma integracji członków BCC – firm rodzinnych wspierany przez przedstawicieli firm członkowskich, ekspertów BCC prowadzących działalność doradczą, którzy posiadają wiedzę merytoryczną i doświadczenia we współpracy z firmami rodzinnymi.
Fundacja rodzinna zadba o integralność majątku
Trzydzieści lat albo i więcej – tyle zajęło polskim przedsiębiorcom dojście do majątku, który chcieliby pozostawić w rękach rodziny na pokolenia. Ale jak to zrobić, żeby przekazać go kolejnemu pokoleniu i jednocześnie, żeby to kolejne pokolenie zadbało o majątek tak jak ci, którzy go tworzyli? By nie myśleli jedynie w korzyściach ekonomicznych, ale o przyjemności i trudach budowania biznesu. Jak poprowadzić sukcesję, by dzieci nie roztrwoniły majątku i wysiłku, i marzeń właścicieli, pracowników i partnerów biznesowych? Jak zaplanować sukcesję by rodzina nie weszła w kolejny konflikt? Jak zadbać o resztkę relacji wśród najbliższych?
Czy Covid-19 wpłynie na procesy sukcesji w firmach rodzinnych?
Wzrost liczy zakażeń zwiększył aktywność przedsiębiorców w poszukiwaniu rozwiązań co do prowadzonych biznesów i strukturyzacji własności. W wielu firmach właściciele czekają na uchwalenie ustawy o fundacji rodzinnej. Firmy rodzinne od kilku lat oprócz typowych wyzwań gospodarczych w większości borykają się z wyzwaniem przeprowadzenia zmiany pokoleniowej tak, by ograniczyć ryzyko konfliktów rodzinnych i ich wpływu na firmę. Proces jest wielowątkowy i choć w dużej mierze sprowadza się do działań prawnych, stoi za nim głównie element emocjonalny i trudność w rozdzieleniu emocji od działań biznesowych. W takiej konfiguracji firma staje się członkiem rodziny. Z perspektywy założyciela powstaje swoisty konflikt pomiędzy dobrem firmy, własnymi marzeniami a dobrem dzieci, współmałżonka, rodzica.
Zgromadzenia.online
Zgromadzenia.online to portal mówiący o zdalnych zgromadzeniach, gdzie prezentujemy platformę technologiczną do organizacji e-zgromadzeń. Jeżeli odpowiadasz za skuteczność posiedzeń organów w swojej spółce i wiesz, że narzędzie z którego korzystasz nie spełnia oczekiwań. Jeżeli nadal łączysz różne formuły technologiczne by w efekcie sporządzić protokół z przebiegu zgromadzenia, zgromadzić dowody zawiadomień, uczestniczenia i oddania głosu to skontaktuj się z nami i umów się na demo Platformy i wejdź na portal www.zgromadzenia.online.
BCC Academy zaprasza: zgromadzenia.online czyli jak odbyć zdalne zgromadzenia w czasie COVID. Nowe prawo a praktyka
Pandemia ograniczyła możliwości przemieszczania się i dostępność środków transportu międzynarodowego, co w wielu przypadkach przełożyło się na częstotliwość i terminowość posiedzeń organów w spółkach, w niektórych również na ich prawidłowość i – co ważne – skuteczność. I o ile jednorazowe przesunięcia nie zakłócają funkcjonowania firmy o tyle dłuższe trudności w odbywaniu posiedzeń mogą istotnie wpłynąć na prawidłowość wielu czynności i decyzji w spółce (zmiany osobowe, zatwierdzenie sprawozdań, kluczowe decyzje). Od wiosny 2020 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące organizacji zdalnych posiedzeń i zgromadzeń w spółkach. Czy posiedzenia organów prowadzone przy wykorzystywaniu komunikatorów społecznościowych zapewniają ważność podjętych uchwał? Jak złe praktyki mogą wpłynąć na bezpieczeństwo firmy?
Jak organy spółek mogą podejmować decyzje online?
Pandemia ograniczyła możliwości przemieszczania się, co wpłynęło na częstotliwość i terminowość posiedzeń organów spółek. Przy zastosowaniu technologii można jednak przeprowadzić je zdalnie. Korzystanie z technologii spotykamy we wszystkich obszarach aktywności zawodowej i biznesowej, począwszy od szkoleń, kongresów, konferencji rządowych, lekcji szkolnych i akademickich, świadczeń opieki zdrowotnej, komunikacji z sądami, administracją – aż po sformalizowane zebrania organów spółek, stowarzyszeń, fundacji, samorządów branżowych, zawodowych. Niektóre gromadzą kilka a inne kilkaset i więcej uczestników. Jak technologia i prawo umożliwiają odbycie e-zgromadzeń.
Fundacja rodzinna w sukcesji
Ministerstwo Rozwoju zapowiada – po wielomiesięcznych pracach – proces legislacyjny dotyczący Fundacji Rodzinnej. Dzisiaj, 29 września 2020 odbyliśmy – przy wykorzystaniu środków komunikacji w czasie rzeczywistym – spotkanie omawiające założenia planowanego projektu ustawy. Czy fundacja rodzinna stanie się narzędziem zapewniającym integralność majątku rodzinnego i praw do firmy rodzinnej? Czy zabezpieczy przed rozdrobnieniem i ograniczy konflikty i ich wpływ na firmę?
Holding w firmach rodzinnych
Planowane zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych mają za zadanie uporządkowanie istniejących relacji między podmiotami w grupie oraz podkreślenie i wzmocnienie charakteru funkcji, jaką sprawuje podmiot dominujący, zarządy realizujące strategię grupy i beneficjentów po stronie właścicieli oraz organ nadzoru. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem mec. Agnieszki Krysik opublikowanym 23 września 2020 r. w Rzeczpospolita.
KRYSIKLAW członkiem BCC
Od sierpnia 2020 KRYSIKLAW jest członkiem BCC, organizacji która od dekad wspiera polską rodzimą przedsiębiorczość. Wierzymy, że będąc aktywnym członkiem dołożymy cegiełkę w budowę i rozwój gospodarki, a wymiana doświadczeń przełoży się na dobra legislację i wyzwania, które przed nami stoją. Bo razem można więcej.
Tarcza antykryzysowa dla prywatnego inwestora
Niektórzy przedsiębiorcy już zdecydowali się na finansowe wsparcie zewnętrzne. Część korzysta z kapitału zapasowego, o ile posiada płynne środki na rachunku, inni otrzymują dokapitalizowanie od właścicieli. Powstaje pytanie: na jak długo wystarczy im własnego kapitału? Przeczytaj artykuł Agnieszki Krysik w Rzeczpospolitej.
Agnieszka Krysik o Fundacji Women In Law w CEE LEGAL MATTERS
Agnieszka Krysik (Przewodnicząca Rady Fundacji http://www.womeninlaw.pl ) o Fundacji Women In Law w magazynie CEE LEGAL MATTERS. Artykuł ukazał się 29 maja 2020 r.
E-zgromadzenie w polskim systemie prawnym?
Pojawienie się ograniczeń wynikających z pandemii wirusa SARS – COVID19 pokazało ogromną potrzebę umożliwienia wielu spółkom i ich organom odbywania posiedzeń i podejmowania uchwał za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Potrzeby te zauważono nie tylko w spółkach kapitałowych, ale również w fundacjach, funduszach inwestycyjnych oraz stowarzyszeniach. Artykuł ukazał się w wydaniu maj/czerwiec 2020 r.

WZA w czasie pandemii. E-zgromadzenia
Rozmowa Romana Młodkowskiego z Agnieszką Krysik nt. WZA w czasie pandemii oraz e-zgromadzeń, która ukazała się w telewizji BIZNES 24 7 kwietnia 2020.
Przedsiębiorczość rodzinna w 2020 r.
Przedsiębiorczość rodzinna w 2020 r. i jej wyzwania, oczami sprzed pandemii. Jak wiele zweryfikują kolejne miesiące? Artykuł ukazał się w wydaniu marzec/kwiecień 2020 r.
Czy rodzina daje firmie przewagę?
Firmy rodzinne wyróżniają się na tle prywatnej przedsiębiorczości tym, że budują długoterminowe przedsięwzięcia gospodarcze, że czynnik rodzinny jest większy niż w typowym prywatnym biznesie, i tym, że cechują je indywidualne wartości. Artykuł ukazał się w styczniu 2020 w magazynie Forbes.
Firmy rodzinne, czyli kolejne rozdania
Fundacja rodzinna nie powinna być rozwiązaniem wprowadzonym tymczasowo, po to by zagospodarować jedynie aktualną potrzebę w gospodarce. Powinna ona zapewnić wielopokoleniowość czynnika rodzinnego w firmie rodzinnej, dla członków rodziny założyciela, fundatora i zabezpieczać prawa beneficjentów. Artykuł ukazał się 17 stycznia 2020 w dzienniku Rzeczpospolita.
Od rodzinnych fundacji do odpowiedzialnego biznesu
Firmy rodzinne pokazują rodzinność na kilka sposobów. Za nią stoją wartości rodzinne, na których opiera się rodzina, firma i organizacja. Tak więc ten biznes to odpowiedzialność – za przyszłość firmy oraz za środowisko, które otacza firmę rodzinną. Artykuł ukazał się 5 lipca 2019 w dzienniku Rzeczpospolita.
Jak przekazać gospodarstwo?
Rolnictwo jest szczególnym obszarem polskiej przedsiębiorczości, których w ciągu trzech minionych dekad przeszedł głęboką transformację. Nasze gospodarstwa poddały się gruntownej modernizacji związanej także z członkostwem w UE i dostępem do oferowanych w jej ramach programów wsparcia. Niestety, właściciele tych gospodarstw zmuszeni są funkcjonować we wciąż niezmodernizowanym otoczeniu prawnym, które nieszczególnie sprzyja kontynuacji działalności rolniczej przez nowe pokolenia. Artykuł ukazał się w magazynie Farmer w maju 2018.